Loading...

Světelné zdroje jak nahradit klasickou žárovku

Evropská unie v prosinci roku 2008 rozhodla ukončit prodej klasických žárovek do roku 2012 – směrnice 2005/32/EC evropského parlamentu. Toto zásadní rozhodnutí je zcela v souladu se strategií společnosti Philips, která již delší dobu upozorňuje na nutnost přechodu na energeticky úspornější systémy osvětlení v důsledku klimatických změn.

10.3.2014 | autor: svitidla-osvetleni-elektro.cz

V domě je průměrně dvacet až třicet klasických žárovek - při použití některé z úsporných kompaktních zářivek, kompaktních halogenových žárovek, halogenidových výbojek či dalších energeticky efektivních světelných zdrojů, včetně produktů používajících světelné diody, si zákazníci mohou vytvořit dokonalou pohodu a výrazně ušetřít na energii za svícení.
Zaměřme se nyní tedy na světelné zdroje, které jsou určené jako přímá náhrada klasických žárovek a jejich vlastnosti.


Připomeňme si nejprve dva nejdůležitejší parametry světelných zdrojů:


Index barevného podaní Ra - (CRI - color rendering index) je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje v porovnáním s tím jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev - žárovka.


Teplota chromatičnosti – (též barevná teplota neboli barevný dojem) charakterizuje spektrum bílého světla. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. Barevná teplota se měří v Kelvinech.
Příklady teploty chromatičnosti:
1200 °K - svíčka
2700 °K - teplota chromatičnosi žárovky, slunce při východu a západu
3000 °K - teplá bílá
4000 °K - studená bílá 
6500 °K - standardizované denní světlo


U zářivek (lineárních, kompaktních) je hodnota indexu podání barev a teploty chromatičnosti součástí typového označení. V typovém označení první číslice za lomítkem určuje velikost indexu podání barev v desítkách procent a další dvě číslice určují teplotu chromatičnosti. Příklad: 18W/840 je zdroj s příkonem 18W, indexem podání barev Ra = 80-89  a teplotou chromatičnosti 4000K neboli studená bílá.
Jaké jsou tedy možnosti okamžitých náhrad klasických žarovek?
Mezi asi nejznámější variantu patří kompaktní zářivky, jejichž velikost se vyrovná běžným žárovkám a existují v mnoha provedeních. Na vyběr je tak několik tvarů (trubičková, krytá, kroucená, svíčka, atd.), na závitu E27 nebo E14, stmívatelná nebo nestmívatelná, široký rozsah příkonů (od 5 do 33W) a různých teplot chromatičností (provedeni /827, /840 a /865). Z pohledu Philips portfolia se tyto kompaktní zářivky ještě rozdělují na tzv. spotřební a profesionální řadu, kde se profesionální řada charakterizuje  rychlejším náběhem světelného toku na 100%, velmi malým poklesem světelného toku v průběhu životnosti zdroje, výrazně delší životností (až 15000h) a životnost není ovlivňována častým spínáním a umožňje tak aplikaci na místech častého zapínání – chodby, toalety, atd. (Životnost produktů u spotřební řady je vstažena k definovanému počtu odsvícených hodin za den a limitovanému počtu zapnutí za den). Ve srovnání s klasickou žarovkou mají kompaktní zářivky přibližně 5x menší spotřebu energie při stejném světelném toku a vyrazně delší životnost (až 15x) a v případě potřeby je zde možnost zvolit studenější světlo, např. 6500 K - standardizované denní světlo. Za zmínku zde ještě stojí stmívatelné provedení kompaktní zářivky.


Další možnou variantou náhrady klasických žarovek je použití tzv. kompaktních halogenových žárovek. Jedná se o halogenové žarovky určené pro provoz na napětí 230V, které jsou v zapouzdření buď klasické žárovky (matná/čirá) A55/A60 nebo reflektoru NR63 s patici E27 nebo v zapoudření svíčky (matná/čirá) B35 s paticí E14. Představiteli těchto kompaktních halogenových žárovek jsou produkty řady MASTERClassic a EcoClassic30. Ideální oblasti použítí jsou prostory kde jsou použity standardní žárovky, které však nemohou být vyměněny za kompaktní zářivky (z důvodu barvy světla, velikosti, stmívatelnosti, rychlost náběhu, atmosféra, atd.) nebo prostory kde jsou použity kompaktní zářivky, které ale nejsou ideální z hlediska atmosféry prostředí, vzhledu a velikosti. V případě řady MASTERClassic - příkony 20 a 30W - se jedná o použití halogenové kapsle na 12V společně s elektronickým transformátorem, která díky EcoBoost technologii přináší úspory 50% (energetická třída B) a 3x delší životnost ve srovnání s klasickou žárovkou při zachovaní stejného světelného toku.
U skupiny EcoClassic30 se jedná o rozsáhlou řadu využívajících halogenovou žárovku na 230V (od 28W do 105W) s úsporou 30% elektrické energie, která tímto nabízí přímou náhradu klasických žárovek v rozsahu 40 až 150W a 2x delší životnost. Obě již zmiňované skupiny poskytují jasné a jiskřivé bílé halogenové světlo, ideální index barevného podání (Ra=100), nižsí provozní náklady, okamžitý start, stmívatelnost, atraktivní design a dokonalou atmosféru.
A jako třetí technologie, kterou lze nahradit klasické žárovky je použití LED. Takovýmto zástupcem je produktová řada využívající vysoce svítivé diody Rebel označovaná jako Philips Master LED - příkon 7 W a životností 45000h. K dostání je v několika provedeních (A55, NR63, GU10), teplotě chromatičnosti studené a teplé bílé a dvou  vyzařovacích úhlech (25° a 40°). Zdroj lze použít jako alternativou klasických a halogenových žárovek či kompaktních zářivek a to obzvláště v aplikacích nepřetržitého provozu (životnost 45000h). Použité diody navíc nevyzařují na osvětlovaný předmět žadné UV ani IR záření, neobsahují žádné nebezpečné látky a mají okamžitý start s možností použití čidla. Provedeme-li srovnání světelného toku, tak provedení MASTER LED 7W E27 230V A55 odpovída klasické žárovce A55 40W.


V Evropě se za rok 2007 prodalo 1,8 miliardy klasických žárovek a přechod na energeticky efektivní řešení bude mít tedy výrazný dopad.
Kromě úspory energie v domácnostech lze výrazných úspor dosáhnout rovněž i v administrativních budovách, průmyslových prostorech, veřejném osvětlení atd.
Přechod k energeticky efektivnímu osvětlení bude mít ekonomický i ekologický přínos, výrazné snížení spotřeby energie, emisí uhlíkových plynů, ekologických nákladů a zlepšení života spotřebitelů. profesionální řady MASTER PL-E Dimmable 20W/827 E27, jejíž integrovaná elektronika je uzpůsobená na stmívání běžně používanými stmívači a dosáhnoutí tak dalších energetických úspor. Vzhledem k teplotě chromatičnosti 2700K(totožné s žárovkou) je tato zářivka ideální pro použití v domácnosti.

@parent