Loading...

VENTILÁTORY - výběr vhodného ventilátoru

Nevíte si rady s výběrem vhodného ventilátoru pro Vaši domácnost (koupelnu, WC, kuchyň, spíž, garáž, atd.)? Připravili jsme pro Vás přehled nabízených ventilátorů i s popisem jednotlivých funkcí. Pokud si nebudete vědět rady ani po přečtení našeho článku, tak nás neváhejte kontaktovat na esvit@esvit.cz.

1.10.2014 | autor: Jan Richter

Hledáte vhodné ventilátory do domácnosti či firmy? Tak Vás zcela určitě zaujme naše nabídka ventilátorů z našeho e-shopu http://www.svitidla-osvetleni-elektro.cz/vzduchotechnika-ventilatory-potrubi-zpetne-klapky

Nabízíme axiální ventilátory pro různé prostory – koupelnové ventilátory, ventilátory na wc, ventilátory do potrubí nebo okenní ventilátory. Mezi hlavní výrobce ventilátorů bychom mohli zařadit firmy VENTS, AIRFLOW LUFTTECHNIK či ELEKTRODESIGN.

Co je vlastně ventilátor? Ventilátor je rotační stroj s lopatkovým kolem nebo vrtulí sloužící pro dopravu a odvod plynů z požadovaného prostoru.

Ventilátory jsou určené pro montáž na stěnu (nástěnné ventilátory), či do stropu (stropní ventilátory) a jsou k dostání v různých průměrech (průměr odtahové trubky 100mm, 125mm nebo 150mm) a o různém výkonu. Výběr vhodného ventilátoru se odvíjí od velikosti odvětrávané místnosti a použitého mechanismu potrubí. Axiální ventilátory (ventilátory, kde proudí vzduch ve směru osy otáčení vrtule a kde je požadován velký průtok vzduchu bez vysokého tlaku) jsou nejčastěji používané v domácnosti pro potrubí o maximální délce 3metry a s minimálním počtem záhybů.

 

Při výběru vhodného ventilátoru bychom si měli uvědomit, jaké funkce by měl náš ventilátor splňovat.

Piktogram Funkce
Ventilátory s automatikou žaluzií Ventilátory s automatikou žaluzií
Ventilátory s časovým doběhem Ventilátory s časovým doběhem
Ventilátory s tahovým vypínačem Ventilátory s tahovým vypínačem
Ventilátory s pohybovým senzorem Ventilátory s pohybovým senzorem
Ventilátory s vlhkostním senzorem Ventilátory s vlhkostním senzorem
Ventilátory s tichým chodem Ventilátory s tichým chodem
Ventilátory s kuličkovými ložisky Ventilátory s kuličkovými ložisky
Ventilátory s turbo motorem Ventilátory s turbo motorem
Ventilátory na napětí 12V Ventilátory na napětí 12V

Pokud vybíráte dle nejnižší ceny a nepožadujete speciální funkce, tak Vám bude stačit standardní ventilátor, který jednoduše napojíte na klasický vypínač v místnosti a jednoduchým stiskem vypínače ventilátor spustíte či zastavíte. Pokud v místnosti nemáte možnost ventilátor napojit na vypínač, tak nezoufejte! I na tyto případy výrobce myslí a vyrábí ventilátory s provázkovým vypínačem. Tyto ventilátory stačí napojit na zdroj elektrické energie a jednoduchým zatažením provázku ventilátor spustíte či zastavíte.

Mezi další typy patří ventilátory s časovým spínačem (časovým doběhem). Funkce doběhu spočívá v nastavení časového úseku, po který ventilátor bude v provozu. Pomocí časového kolečka lze nastavit interval rozsahu od 2 do 30 minut. Ventilátor tedy spustíte klasickým tlačítkem na stěně, ale již jej nevypínáte, ale ventilátor se po uplynutí časového intervalu vypne sám.

Pro místa, kde nelze použít ani vypínač ani provázkový vypínač, tak existují ventilátory s čidlem pohybu. Ventilátor se spustí při zaregistrování pohybu v místnosti. Pro vypnutí ventilátoru je použita ještě další funkce a to časovač. V tomto případě běží ventilátor od doby, kdy zaregistroval pohyb do doby, která je nastavena na časovém doběhu (rozsah od 2 do 30 minut).

Pro koupelny nebo místa s vysokou koncentrací vlhkosti se používají ventilátory s vlhkostním senzorem (hygrostatem). Čidlo vlhkosti snímá nastavenou hodnotu relativní vlhkosti v místnosti v určitém nastaveném rozmezí. Jakmile vlhkost dosáhne hraniční hodnoty, tak ventilátor spustí a po poklesu vlhkosti ventilátor vypne. Tato funkce se většinou používá ještě s časovým doběhem. Jedná se tedy o ventilátory s časovačem a čidlem vlhkosti, kde chod ventilátoru ovlivňuje více faktorů. Pokud je ventilátor spuštěn a doběhne nastavený čas, ale vlhkost v místnosti je v kritickém rozmezí, tak ventilátor stále poběží, dokud neklesne vlhkost v dané místnosti.

Speciálním případem jsou ventilátory na nízké napětí na 12V. Používají se v rizikových místech, kde hrozí úraz elektrickým proudem. Nejčastějším místem jsou koupelny, respektive zóna přímo nad vanou či sprchovým koutem do výšky 2,25metrů.

Pro rozvod vzduchu v delším ventilačním potrubí se používají ventilátory do potrubí. Ventilátory se zabudují přímo do ventilačního potrubí. Stačí jen vybrat správný průměr ventilátoru a pak vsunout mezi dva konce trubek.

Některé typy ventilátorů disponují ještě kuličkovými ložisky. Tyto ventilátory s kuličkovými ložisky jsou vhodné do více namáhaného prostředí, kde ventilátory běží delší dobu. Ložiska zaručují delší životnost a s tím odpadá i starost s častější opravou či výměnou ventilátorů. Udávaná životnost s těmito ložisky se prodlouží o 20 až 30 procent.

Nedílnou součástí ventilátorů je systém potrubí pro odvod vzduchu. Pro tento systém nabízíme jak klasické pevné kulaté PVC potrubí, tak také flexibilní ohebné potrubí ALUVENT.

K jednotlivým ventilátorům nabízíme další příslušenství, jako jsou zpětné klapky. Funkce zpětné klapky je stejná jako u zpětného ventilu, tedy zajištění průtoku vzduchu pouze jedním směrem a ne směrem opačným.

Dalším typem příslušenství jsou redukce pro ventilátory a trubky. Nejprodávanější redukcí je univerzální mnohonásobná redukce. Výhodou této redukce je možnost úpravy velikosti dle potřeb jednoduchým seříznutím na požadovanou velikost, můžete tak napojit ventilátor na potrubí o jiném průměru.

@parent